خبرهای ویژه

» صادرات » نرخ سود سپرده، مانع جذب سرمایه در تولید/داعش اقتصاد را بشناسید – |

تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۰۴/۱۹ - ۱۹:۴۶

 کد خبر: 12615
 85 بازدید

نرخ سود سپرده، مانع جذب سرمایه در تولید/داعش اقتصاد را بشناسید – |

خبرگزاری اقتصادی در خبری عنوان کردند که نرخ سود سپرده، مانع جذب سرمایه در تولید/داعش اقتصاد را بشناسید – . | ..پیشتر به مشروح این خبر میپردازیم. به نوشته خبرگزاریهای اقتصادی، محمدرضا دیانی در نشست خبری امروز خود با خبرنگاران گفت: بانک مرکزی توان کافی برای نظارت بر تخلفات نظام بانکی و موسسات را ندارد؛ […]

خبرگزاری اقتصادی در خبری عنوان کردند که نرخ سود سپرده، مانع جذب سرمایه در تولید/داعش اقتصاد را بشناسید – . | ..پیشتر به مشروح این خبر میپردازیم.

به نوشته خبرگزاریهای اقتصادی، محمدرضا دیانی در نشست خبری امروز خود با خبرنگاران گفت: بانک مرکزی توان کافی برای نظارت بر تخلفات نظام بانکی و موسسات را ندارد؛ در چنین شرایطی ست که که با نرخ سودی که امروز بانکها به سپرده ها می‌دهند، هیچ انسان عاقلی به سوی سرمایه گذاری در تولید نمی‌رود. از طرف دیگر در قسمت خریداران هم، نمی‌توان توقع داشت مردم پول خود را از بانک خارج کرده و کالای تولید داخل خرید کنند.

وی ادامه داد: امروز نظام ربوی، بانکها را تحت تأثیر قرار داده و سپرده‌هایی را گرفته‌اند که صاحبانش هر روز برای دریافت سود متوقع هستند.

دیانی پیشتر با تاکید مجدد بر خدمات رسانی‌هایی که ضروری است برای رونق بخش‌های متفاوتی از نمونه صنعت کشور صورت بگیرد، گفت: تا وقتی که مباحث مرتبط به سرمایه‌گذاری و نقدینگی در قسمت صنعت حل نشود، نمی‌توان انتظار داشت گامی موثر در این عرصه برداشته شود با اینحال در شرایط حال حاضر با استناد به نرخ سود بانکی نباید از مردم انتظار داشت که سرمایه خود را صرف خرید که منجر به راه افتادن چرخه تولید می‌شود، کنند.

دیانی تأکید کرد: تا وقتی که نرخ سود سپرده ها بالا باشد، هرچقدر که دولت پول تزریق کند منجر به رونق نخواهد شد. مردم خریدشان را عقب می اندازند با این وجود پولشان را در بانک سپرده گذاری می کنند.

داعش دوم؛ نرخ سود سپرده بالا است

مدیرعامل انجمن تولیدکنندگان لوازم خانگی با اشاره به خطرات نرخ سود در اقتصاد کشور، اضافه کرد: ما داعش دومی هم داریم که می بایست از آن غافل نشویم. داعش درونی ما نرخ سود سپره است. اخطار این داعش اگر بیشتر از داعش بیرون مرزها نباشد، کمتر از آن هم نیست.

وی تصریح کرد: امپریالیسم درون ما که تمام اجزای نظام اقتصادی کشور را به مخاطره انداخته، نرخ سود سپرده است و اگر این اخطار برطرف نشود، نظام اقتصاد و تولید و اشتغال از هم خواهد پاشید.

برای شما نیز جالب است؟  تسهیلات تازه به ۱۰ هزار واحد تولیدی/‌راه‌اندازی ۶ هزار واحد صنعتی

به گفته دیانی، دولت باید با استناد به راهبردها و منظر اقتصاد کشور، به نرخ سود توجه جدی داشته باشد؛ در چنین شرایطی ست که که عده ای بانکها، بازهم تا ۳۰ درصد سود پرداخت می‌کنند. از آن طرف برای اینکه توازن داشته باشند، نرخ سود تسهیلات را بالا می‌برند؛ همزمان با اینکه این بالا بودن نرخ سود تسهیلات، منجر به بالا رفتن هزینه تولید و گران شدن تولیدات می شود.

وی اظهار داشت: من سه سال گدایی بانک مرکزی را کردم تا یک خط اعتباری ۲هزار میلیارد تومانی برای پیشرفت تولید بدهد؛ با اینحال قبول نکرد. همزمان با اینکه برای اینکه تجمع های سپرده گذاران موسسات غیر مجاز را جمع کند میلیاردها تومان خط اعتباری اعطا کرده است.

دیانی در خصوص تهدید دوم اقتصاد و تولید گفت: یارانه ها معضل بعدی اقتصاد کشور است؛ به این معنا که پرداخت این یارانه در اصل کاهش شان مردم کشور است؛ چراکه برای کمک به اقشار ضعیف نباید گداپروری کرد؛ حتی باید دولت از ایجاد کنندگان شغل کمک میگرفت و برای این اقشار اشتغال ایجاد می‌کرد.

وی تاکید کرد: مدیرعامل دولت تازه اگر با هماهنگی کامل با مجلس، قوه قضاییه و بانک مرکزی تصمیم به حل معضل یارانه و نرخ سود کند، افکار عمومی اجازه این حرکت را نمیدهد؛ از این جهت دولت باید روی افکار عمومی کار کند و آسیب‌های ناشی از این اشکالات را معرفی نماید.

کارت اعتباری طرحی محکوم به فنا

دیانی در خصوص کارت اعتباری خرید کالا گفت: اگر کارت اعتباری عمومی و برای خرید همه کالاها اجرا شود، مردم آن را به هر راهی نقد کرده و پول آن را در بانک می گذارند. اگر خرید هم کنند، مطمئنا کالای خارجی می خرند.

برای شما نیز جالب است؟  گسترش ۳۸ درصدی صادرات ایران به سومالی - |

وی تاکید کرد: اگر با مکانیزم کارت اعتباری کالای ایرانی دیزاین شود و با دقت و تعامل بانکها اجرا شود موفق خواهد بود. ما این تعامل و دقت را در بانکها و سازمان برنامه و بودجه ندیدیم.

مدیرعامل انجمن تولیدکنندگان لوازم خانگی گفت: پیشنهاداتی در باب کاهش این تسهیلات از ۱۰ میلیون به ۵ میلیون تومان و به علاوه از طرف دیگر بهره برداری از یک منبع دیگر برای تأمین اعتبار مطرح است. غیر از این، اگر دامنه افرادی که مشمول این برنامه می شوند حل نشود، اجرای آن به ضرر بخش صنعت است.

وی تأکید کرد: اگر دامنه پوشش کارت اعتباری کالا گسترش یابد و هر کارمند یا اکتیو دولتی و خصوصی که تحت پوشش یکی از بیمه ها است و به علاوه از طرف دیگر بازنشستگان، تحت پوشش این برنامه قرار گیرند، به بخش صنعت کمک خواهد شد.

دیانی در باب سود تسهیلات کارت اعتباری کالا نیز گفت: پرداخت سود ۱۲ درصدی برای خریداران مطرح است و ۶ درصد سود نیز از طرف تولیدکننده باید پرداخت شود.

وی گفت: سعه صدر و تعامل و جدیت را برای اجرای این برنامه از جانب بانک مرکزی، سازمان برنامه و بودجه و بانک‌ها ندیده‌ایم و هنوز به این نتیجه نرسیده‌ایم که این برنامه ارزش اضافه‌ای برای رونق بدون تورم در کشور ایجاد خواهد نمود.

دیانی تاکید کرد: کارت اعتباری کالا نباید بابت خرید کالا خارجی اختصاص یابد.

ایشان در جواب به پرسش خبرگزاریهای اقتصادی مبنی بر چرایی مخالفت با واردات کالاهای خارجی و رقابت با تولید داخل شرح داد: اگر این برندها و حضور آنها در ایران شرایطی ممکن کند که ۵۰ درصد تولید صرف صادرات شود می‌توان گفت که این حضور برای کشور ارزش اضافه بهمراه داشته است با اینحال اگر اتفاقی غیر از این رخ دهد، منجر به صدمه دیدن تولیدکننده داخلی خواهد شد.

دیانی اضافه کرد: اگر حضور برندهای خارجی در ایران شرایطی را ممکن کند که ایران با اسم مبدا صادراتی آنها باشد، مطمئنا بیننده اتفاقات بهتری خواهیم بود. اکنون در عده ای کشورها مانند چین، ویتنام، مکزیک یا لهستان شرایط به گونه‌ای است که این تولیدکننده‌ها با اسم هاب صنعتی سر وقت این کشورها رفته‌اند و از آنها برای صادرات کالا به کشورهای دیگر سود می‌گیرند. اگر چنین اتفاقی در باب ایران هم رخ دهد، مطمئنا امری مثبت ارزیابی می‌شود با اینحال فعالیت حال حاضر برندها در ایران نشان از چنین موضوعی ندارد و آنها تنها ایران را با اسم یک مارکت انتخاب کرده‌اند و هم کاری آنها در تولید هم برای دستیابی به این مارکت است. چرا که اگر اینطور نباشد حدسیات می شود این برندها تولید قطعات حساس و مهم خود را به ایران منتقل کنند.

برای شما نیز جالب است؟  فرصت قطر برای اقتصادایران/پتانسیل صادرات ۵ میلیاردی مواد غذایی - |

کیفیت تولید داخل بالا می رود اگر…

دیانی با اشاره به کیفیت لوازم خانگی داخلی گفت: اگر بخواهیم کیفیت تولیدات ما در این بخش گسترش بیابد، به تولید انبوه نیاز داریم با اینحال اکنون شرایط ما به گونه‌ای است که در بحث صادرات تنها مارکت عراق را در دست داریم و در عرصه داخلی نیز بسیاری از کمپانی‌های خارجی در رقابت با ما قرار داشته و بخش زیادی از مارکت ما دست این برندها قرار دارد.

وی به علاوه از طرف دیگر به بحث قاچاق لوازم خانگی اشاره نمود و گفت: ما در اقتصاد باز نیستیم که بخواهیم بگوییم درهای ما بر روی تمام کشورهای دنیا باز است. اکنون کشورهای مختلف دنیا در برخورد با تولیدکنندگان ایرانی و یا حتی دیگر تولیدکنندگان محدودیت‌های بسیاری را در نظر می‌گیرند. بر همین اساس می‌توان در ایران بدین شکل رویکردی را مورد استقبال قرار داد.

صمیمانه امیدوار هستیم خبر نرخ سود سپرده، مانع جذب سرمایه در تولید/داعش اقتصاد را بشناسید – . | . برای شما مفید بوده باشد. در بیشتر مواقع میتوانید با ابزارهای سایت خراسان گمرک این خبر را برای دوستان ارسال کنید.

منبع خبر


برچسب ها : , , , , ,
دسته بندی : صادرات
ارسال دیدگاه

تبلیغات