خبرهای ویژه

» صادرات » مساله‌های کشاورزی برای پیوستن به اتحادیه اوراسیا – |

تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۰۴/۲۰ - ۱۷:۵۹

 کد خبر: 12646
 21 بازدید

مساله‌های کشاورزی برای پیوستن به اتحادیه اوراسیا – |

خبرگزاری اقتصادی در خبری عنوان کردند که مساله‌های کشاورزی برای پیوستن به اتحادیه اوراسیا – . | ..پیشتر به مشروح این خبر میپردازیم. به نوشته . با استناد به گفته اتاق بازرگانی تهران، دومین نشست کمیسیون صنایع غذایی اتاق مشترک ایران و روسیه با نیت بررسی مشکلات مبادلات تجاری کالاهای کشاورزی و غذایی در صورت […]

خبرگزاری اقتصادی در خبری عنوان کردند که مساله‌های کشاورزی برای پیوستن به اتحادیه اوراسیا – . | ..پیشتر به مشروح این خبر میپردازیم.

به نوشته . با استناد به گفته اتاق بازرگانی تهران، دومین نشست کمیسیون صنایع غذایی اتاق مشترک ایران و روسیه با نیت بررسی مشکلات مبادلات تجاری کالاهای کشاورزی و غذایی در صورت پیوستن ایران به اتحادیه اوراسیا و با حضور کاوه زرگران، عضو هیات مدیره اتاق مشترک ایران و روسیه، سیدجمال مدرسی، مدیرکل دفتر مقررات و استاندارهای بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی و شاهرخ شجری، مدیرکل دفتر پیشرفت صادرات وزارت جهاد کشاورزی برگزار شد. 

کاوه زرگران با اسم مدیرعامل این نشست، با اشاره به شروط عضویت در اتحادیه اوراسیا گفت: عضویت ایران در اتحادیه اوراسیا به لحاظ صادرات کالاهای کشاورزی و غذایی بسیار برای ایران مفید خواهد بود. در صورت عضویت، تعرفه‌های صادراتی به کشوری مانند روسیه کاهش می یابد با این وجود تحت این شرایط ایران نیز باید در طرف دیگر تعرفه بسیاری از اقلام خود را کاهش دهد که عمده آنها مرتبط به غلات، گندم، ذرت و جو می‌شود. هم اینک برای واردات گندم به کشور محدودیت‌هایی می باشد و ذرت و جو نیز در صورت واردات اختلاف هزینه بالایی با هزینه‌های داخلی خواهند داشت؛ از این‌رو حدسیات می شود وزارت جهاد کشاورزی علاقه فراوانی برای واردات این اقلام نداشته باشد. به علاوه از طرف دیگر واردات روغن خام و کنجاله های مختلف نیز می‌تواند سیاست‌های وزارت جهاد را به مساله بکشد. 

مساله‌های پیوستن به اتحادیه اوراسیا

وی اضافه کرد: درست است که با پیوستن به اتحادیه اوراسیا، امکان دارد در باب گندم و روغن دچار زیان شویم، با اینحال با بازاری شش تا شش و نیم میلیارد دلاری روبرو خواهیم بود که می‌توانیم از آن برخوردار شویم. 

برای شما نیز جالب است؟  تفکیک وزارت صنعت ضروری است / عده ای بازرگانی را مولد نمی‌دانند - |

دبیرکل کانون انجمن‌های صنایع غذایی ایران با معرفی آمارهایی در باب صادرات و واردات کشور به روسیه در چند سال واپسین به بررسی شرایط ایران بعد از پیوستن به اتحادیه اوراسیا و دستاوردهای کریدور سبز برای کشور پرداخت و تصریح کرد: یارانه‌هایی که دولت در سال قبلی برای صادرات عده ای اقلام خوراکی مانند لبنیات مقرر کرده، تأثیر بسیاری بر گسترش صادرات این اقلام داشته است. 

زرگران گفت: برجام در رابطه با گسترش روابط تجاری ایران با روسیه تأثیر فراوانی نداشته است و درمقایسه با چهار یا پنج سال قبلی تجارت ما با این کشور کاهش نیز یافته است و اخیرا به محاسبه تجارت با روسیه در سال ۹۱ نزدیک شده‌ایم. اقلام عمده واردات ایران از کشور روسیه، گندم، روغن خام و آفتابگردان است.

این عضو هیات مدیره اتاق مشترک ایران و روسیه بر لزوم اعطای یارانه صادراتی به کالاهایی که پتانسیل صادرات برای آنها می باشد، گفت: روسیه تقریبا ۴۹۰ میلیون دلار واردات گوجه‌فرنگی داشته است، در شرایطی که سهم ایران از این واردات تنها ۸ میلیون دلار بوده که سهم بسیار کمی است. باید با استناد به پتانسیل تولیدی این کالا، صادرات آن را گسترش دهیم. کشور روسیه تکمیل است تا تعرفه‌های خود را کاهش دهد با این وجود وزارت جهاد با کاهش تعرفه‌ها به روش متقابل موافقت نکرد.

پیشتر سیدجمال مدرسی به توصیف سیاست‌های جهاد کشاورزی پیرامون این مسئله پرداخت و گفت: حدوداً از دو سال قبل که مسئله پیوستن ایران به اتحادیه اوراسیا مطرح شد، بین ایران و کشورهای عضو این اتحادیه، تفاهم‌نامه تسهیل تجارت منعقد شد تا در این قالب سطح تجارت ایران با کشورهای عضو گسترش بیابد. این کشورها لیست کالایی در دست ایران قرار داده‌اند و خواستار اعمال تخفیف‌هایی در تعرفه این کالاها هستند و در متقابل فهرستی از کالاهای خود را در دست آنها قرار داده‌ایم.

برای شما نیز جالب است؟  انتقاد وزیر صنعت از واردات پارچه و پوشاک/برابری صادرات فرش ماشینی با دستباف

وی با بیان این نکته که بخش کشاورزی پتانسیل تبادل تجاری بالایی دارد در باب کالاهایی که باید وارد کشور شود، مانند دانه‌های روغنی، ذرت و جو، گفت: در خصوص این کالاها با استناد به چارچوب موازین تجاری با آنها مذاکره خواهیم کرد. عده ای از کالاها، مانند صنعت شیرینی و شکلات، نیز در شکل تجارت آینه‌ای بحث شده است، هر اندازه آنها تخفیف بدهند، ما نیز تخفیف خواهیم داد. 

این مقام مسئول تشریح کرد: کشورهای عضو این اتحادیه هر یک حق وتو دارند و این شرایط کار را سخت می‌کند. با اسم مثال در باب لبنیات، بلاروس توانمندی‌های صادراتی دارد و تلاش می‌کند تا دست ایران به این مارکت نرسد. هرکدام از این پنج کشور خط قرمزهایی دارند در چنین موقعیتی خوش‌بین هستیم و به یک تفاهم ابتدایی‌ای با این کشورها رسیده‌ایم. با تعدیل کردن خواسته‌های خود توانسته‌ایم روی ۲۰ کالا از لیست کالایی با این کشورها به اجماع ابتدایی برسیم. در باب تسهیل مقررات تجاری نیز پیشرفت‌های بسیار فراوانی صورت گرفته است. 

مدرسی با اشاره با اینکه در باب ایجاد مسیر سبز گمرکی با کشور روسیه و تسهیل عملیات تجاری با کشورهای اتحادیه اوراسیا پیشرفت‌هایی صورت گرفته است، تأکید کرد: کالاهای ایرانی در تمام مراحل تولید به لحاظ هزینه ای توان نبردی پایینی دارند و باید در بحث صادرات توان بالفعل خود را مدنظر قرار دهیم و سعی کنیم ظرفیت‌های بالقوه خود را به بالفعل مبدل کنیم. در بحث واردات نیز کالایی که به کشور وارد می‌شود باید به لحاظ هزینه و کیفیت با استاندارهای جهانی مطابقت داشته باشد. 

برای شما نیز جالب است؟  ترویج فرهنگ پوشاک اسلامی با احداث شهرک صنعتی پوشاک - |

مدیرکل دفتر مقررات و استاندارهای بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی تأکید کرد: سال ۹۱ برای ایران سال مخصوصی بود؛ به دلیل تحریم‌ها دولت درهای کشور را باز گذاشت؛ باید برای قضاوت پیرامون این مثال گندم در سال ۹۱ را از پردازش خارج کرده و بعد به تراز تجاری نگاه بیندازید. وزارت جهاد برای واردکنندگان دانه‌های روغنی ۱۰ درصد تخفیف مقرر کرده است. در طول این دو سال در عرصه تأمین کلزا، آفتابگردان و جو که این کشورها ظرفیت صادرات آن را دارند، از این ظرفیت‌ها استفاده شده است.

شاهرخ شجری، مدیر دفتر پیشرفت صادرات وزارت جهاد پیشتر نشست توضیحاتی پیرامون اختصاص یارانه صادراتی به وزارت جهاد از جانب سازمان برنامه‌وبودجه و اعطای آن به صادرکنندگان، توضیحاتی داد و تشریح کرد: تا اینجای کار دو مرحله یارانه به مبلغ ۲۰ میلیارد و ۲۴ میلیارد تومان به وزارت جهاد کشاورزی تخصیص داده شده است که هر دو مبلغ را بین صادرکنندگان توزیع کردیم. ۷۶ میلیارد تومان دیگر نیز مصوب شده که بعد از تخصیص، با استناد به پردازش انجام شده به‌حساب صادرکنندگان واریز خواهد شد.

ایشان پیشتر به مشکلات صادرات اشاره و عنوان کرد: هزینه حمل‌ونقل در ایران درمقایسه با رقبا بسیار بالاست که این مساله قدرت رقابت‌پذیری را درمقایسه با رقبا بسیار کاهش داده است. عمده صادرات کشور با کانتینرهای یخچال‌دار انجام می‌شود که به دلیل بالا بودن تقاضا درمقایسه با معرفی، هزینه بالایی دارند.

صمیمانه امیدوار هستیم خبر مساله‌های کشاورزی برای پیوستن به اتحادیه اوراسیا – . | . برای شما مفید بوده باشد. در بیشتر مواقع میتوانید با ابزارهای سایت خراسان گمرک این خبر را برای دوستان ارسال کنید.

منبع خبر


برچسب ها : , , , , , , ,
دسته بندی : صادرات
ارسال دیدگاه

تبلیغات