خبرهای ویژه

» واردات » محیط واردات را غبارآلود نکنید – |

تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۰۴/۲۲ - ۴:۴۶

 کد خبر: 12684
 17 بازدید

محیط واردات را غبارآلود نکنید – |

در باب واردات خبری در خبرگزاریها پخش شده با عنوان محیط واردات را غبارآلود نکنید – . | .. با همراه باشید تا به این خبر بپردازیم. علیرضا مناقبی، مدیرعامل مجمع واردات در گفت و گو با خبرگزاریهای اقتصادی در خصوص اوج گرفتن عده ای انتقادها به واردات خصوصا در اتاق بازرگانی اظهار داشت: بحث […]

در باب واردات خبری در خبرگزاریها پخش شده با عنوان محیط واردات را غبارآلود نکنید – . | .. با همراه باشید تا به این خبر بپردازیم.

علیرضا مناقبی، مدیرعامل مجمع واردات در گفت و گو با خبرگزاریهای اقتصادی در خصوص اوج گرفتن عده ای انتقادها به واردات خصوصا در اتاق بازرگانی اظهار داشت: بحث واردات در کشور ما در چند دهه واپسین پیوسته به مسئله مهم و مساله برانگیزی مبدل شده است. و در کمال تاسف گاهی اوقات بیننده هستیم که در این انتقادات تمایزی میان واردات رسمی و غیر رسمی قائل نمی شوند.

وی ادامه داد: در یک کشور ۸۰ میلیون نفری که غیر از ۸۰ میلیارد دلار تجارت خارجی رسمی، حدود ۱۰ میلیارد دلار هم کالای قاچاق به آن وارد می شود، اگر برنامه ریزی شده است به واردات اعتراضی صورت بگیرد، ابتدا و در گام در ابتدا، باید میان واردات قانونی و غیر قانونی، تفکیک صورت بگیرد و به دغدغه های هریک جداگانه توجه شود.

مناقبی اضافه کرد: اگر موقعیت اقتصاد را به شکل فرایندهای زنجیره ای ارزیابی کنیم، به روشنی اخطار آفرینی کالاهایی که به روش زیرزمینی و قاچاق به کشور وارد کشور می شوند، مشاهده می‌شود و این معضل به قدری برای اقتصاد کشور و فرهنگ مصرف عامه زیان دارد که همه ارکان اقتصاد باید یکپارچه علیه آن بسیج شود.

وی ادامه داد: با این وجود با استناد به این شرایط می بایست از تلاش ها و برنامه های ستودنی ستاد مبارزه با قاچاق یاد کرد که توانسته حجم قاچاق را در سال های واپسین، حدود ۵۰درصد کاهش دهد و این مسیر باید با جدیت بیشتر دنبال شود، خصوصا با نگاه افزایش فرایندهای اقتصادی، نه اینکه عده ای مردم با نقاب خدمات رسانی از تولید و به بهانه صیانت از صنعت، در جستجوی محدود سازی واردات رسمی و بهره برداری از ابزارهای غیر تعرفه ای باشند.

برای شما نیز جالب است؟  فرصت‌های در مقابل ایران برای صادرات موادغذایی به قطر - |

به گفته مناقبی، اساس مسئله این است که وقتی از واردات گله می شود، نباید از این نکته غفلت کرد که یکی از راه های مشهور جلوگیری از قاچاق، خدمات رسانی از واردات قانونی است. با محدودسازی واردات رسمی و توسل به ابزارهای غیرتعرفه ای، تنها اتفاقی که می افتد این است که محیط واردات را غبارآلود کرده و رانت و انحصار را پرورش می دهیم.

مناقبی در تشریح ترکیب واردات قانونی تصریح کرد: توجه به این مسئله نیز ضروری است که وقتی از واردات گله گذاری می شود، باید همگان بدانند که صحبت در باب چند میلیارد دلار است. با استناد به محاسبه سال قبلی از حدود ۴۳ میلیارد دلار وارداتی که در سال ۹۵ صورت گرفته، تنها حدود ۱۰ تا ۱۵  درصد آن یعنی چیزی حدود ۵یا ۶ میلیارد دلار، واردات کالاهای مصرفی بوده است.

ایشان در خصوص واردات بی رویه کالاهای مصرفی تصریح کرد: بی­ شک واردات بی ­رویه بلای جان تولید داخل و اقتصاد مولد است و باعث می شود تا عوامل تولید از نمونه نیروی­ کار متضرر شود. با اینحال مسئله حائز ارزش با استناد به این شرایط آن است که منظور از واردات بی رویه باید به روش مصداقی واضح باشد و اینکه چه ساز و کاری برای تشخیص آن و جلوگیری از آن پیش بینی شده است.

مناقبی با اشاره به مسئله انتقاد یکی از تولیدکنندگان در نشست هیات نمایندگان اتاق بازرگانی، اضافه کرد: وقتی سازمان های متولی نظارت بر کیفیت واردات مانند سازمان غذا و دارو، سازمان استاندارد و یا وزارت جهاد کشاورزی، درمقایسه با واردات کالاها نظارت کیفی دارند و تلاش می کنند که کیفیت کالای وارداتی از یک حد مشخصی، پایین تر نباشد، چه دلیلی می باشد که جلوی واردات قانونی آن کالا سد شود و واردکننده قانونی و شناسنامه دار آن کالا یا افرادی که به آن مجوز داده اند، متهم شوند؟

برای شما نیز جالب است؟  سرنوشت اقتصادایران به قاچاقچیان گره خورد/شیوع قاچاق فاجعه‌بار است - |

وی ادامه داد: بی شک اگر تولیدکننده داخلی بتواند کالا با کیفیت و هزینه خوب معرفی کند، واردات آن کالا به صرفه نخواهد بود و افزایش چندانی پیدا نخواهد کرد.

مناقبی با انتقاد از افرادی که دنبال ایجاد انحصار برای تولید کنندگان هستند، اضافه کرد: وقتی برنامه ریزی شده است بحث پیوستن به سازمان تجارت جهانی در مسیر پیش روی اقتصاد کشور قرار داشته باشد، آیا بهتر نیست در این فرصت چند ساله پیش رو، به جای بدگویی از واردات، از تمرین کسب آمادگی استقبال کنیم و نحوه مواجهه با بازارهای آزاد جهانی را تجربه کنیم؟

مدیرعامل مجمع واردات اضافه کرد: یکی از مشکلات تولید، بحث عدم تخصیص یارانه تولید است و دلیل عده ای گلایه های ایشان را باید در این مسئله ریشه یابی کرد که باعث شده بدلیل عدم بروزرسانی ماشین آلات، هزینه تمام شده تولیدات تولیدی گسترش بیابد.

وی ادامه داد: واردات رسمی را نباید رقیب تولید بدانیم، حتی این مسئله همراه با تولید، قرار دارد. تقاضا برای کالای وارداتی به دلیل تنوع طلبی کاربر یا تقاضای کالای باکیفیت تر در بیشتر مواقع وجود داشته و باید راه حل قانونی برای پاسخگویی به این تقاضا اندیشیده شود، نه اینکه صورت مسئله را پاک کرد و کلا واردات آن گروه کالایی را ممنوع کرد.

مناقبی در انتهای تصریح کرد: تجربه چند دهه واپسین نمایش داده که ممنوعیت واردات، هیچ مشکلی را برطرف نمی سازد. تنها باعث فربه شدن فعالان عرصه قاچاق خواهد شد. ضمن اینکه سلامت مردم را نیز در عرصه کالاهای سلامت محور مانند مواد غذایی، دارو، آرایشی، بهداشتی و ابزارهای پزشکی به اخطار می افکند. از اینرو باید به این مسئله از دریچه علم اقتصاد و بدور از هیجانات لحظه ای نگاه شود.

برای شما نیز جالب است؟  تولید پژو ۴۰۵ و پراید بازهم ادامه دارد!

امیدواریم این نوشته با عنوان محیط واردات را غبارآلود نکنید – . | . برای شما مفید بوده باشد. در صورت علاقه این خبر را برای دوستان خود ارسال نمائید.

منبع


برچسب ها : , , , , ,
دسته بندی : واردات
ارسال دیدگاه

تبلیغات