خبرهای ویژه

» صادرات » ما هنوز سند راهبردی برای پیشرفت صنعت نداریم – |

تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۰۴/۲۶ - ۱۷:۴۰

 کد خبر: 12740
 16 بازدید

ما هنوز سند راهبردی برای پیشرفت صنعت نداریم – |

خبرگزاری اقتصادی در خبری عنوان کردند که ما هنوز سند راهبردی برای پیشرفت صنعت نداریم – . | ..پیشتر به مشروح این خبر میپردازیم. به نوشته خبرگزاریهای اقتصادی مسعود نیلی مشاور مدیرعامل جمهور در مراسم پنجاهمین سالگرد تاسیس ایدرو گفت:  باید بررسی کرد سازمان گسترش چه نقشی برای پیشرفت صنعت در آتی ایفا خواهد نمود؟ […]

خبرگزاری اقتصادی در خبری عنوان کردند که ما هنوز سند راهبردی برای پیشرفت صنعت نداریم – . | ..پیشتر به مشروح این خبر میپردازیم.

به نوشته خبرگزاریهای اقتصادی مسعود نیلی مشاور مدیرعامل جمهور در مراسم پنجاهمین سالگرد تاسیس ایدرو گفت:  باید بررسی کرد سازمان گسترش چه نقشی برای پیشرفت صنعت در آتی ایفا خواهد نمود؟

وی اضافه کرد: ما هنوز یک نمونه پیشرفت صنعتی برای کشور نداریم. سند استراتژی پیشرفت صنعتی کشور از سال ۸۰ و ۸۱ هنوز با جندین بار بازنویسی هنوز به صورتی که راهبرد مشخصی معرفی دهد درنیامده است.

این مقام مسئول تاکید کرد: سال ۱۳۴۵ که مسئله تاسیس سازمان گسترش و نوسازی صنایع تصویب شد رسالت این سازمان ایجاد صنعت بود.

چرا که در آن وقت ما صنعتی نداشتیم و موضوعاتی مانند سود وری مطرح نبود.

نیلی گفت: سهم صنعت در تولید ناخالص ملی آن وقت پایین ۳ درصد بود. در چنین موقعیتی که اقتصاد ما از آن سال تا اینجای کار ۵ برابر شده با اینحال صنعت ۳۰ برابر شده و پیشرفت چشمگیری داشته است.

وی ادامه داد: از همان لحظه که صنعت در کشور ما درست شد تا به امروز آنچه مبنای رفتار و استراتژی نانوشته بوده است این بود که صنعت ما برای پاسخگویی به نیاز داخل دیزاین شده بود.

مشاور مدیرعامل جمهور گفت: صنعت برون گرا و صنعتی که برای صادرات به خارج از کشور باشد آن وقت مبنای ما نبود. از این جهت ادامه حیات صنعت و مارکت داخل از لحاظ میزان و ترکیب تقاضا بسیار مد نظر بود.

وی با اشاره به کاهش قدرت خرید مردم گفت: مارکت داخل از آن سالها دچار تحولاتی شده است. سطح سود خانوارهای شهری در سال ۹۲ ۲۲ درصد درمقایسه با سال ۱۳۸۶ کاهش یافت.

برای شما نیز جالب است؟  تنها ۲ درصد عسل تولیدی صادراتی است/گسترش صادرات با تولید عسل ارگانیک

به گفته وی سطح تقاضا در سال ۱۳۹۲ حدودا برابر با سطح تقاضا در سال ۱۳۸۰ و ۱۳۸۱ شد.

وی اضافه کرد: بخش دیگری از تقاضا برای کالاهای سرمایه ای بود که مقدار سرمایه گذاری در سال ۱۳۹۲ حدودا برابر با سال ۱۳۸۰ شده و میزان سرمایه گذاری افزایش منفی داشت.

مشاور اقتصادی روحانی تصریح کرد: برای اینکه سود خانوارهای شهری به سطح سال ۱۳۸۶ که قله درآمدهای خانوارهای شهری است بازگردد ۷ تا ۸ سال نیاز است. از این ۸ سال ۳ سال تا به امروز قبلی است.

وی تاکید کرد: ما طی سالهای جنگ تحمیلی در صنعت افزایش منفی نداشتیم با اینحال سال ۱۳۹۲ ۱۷ درصد نزول در صنعت داشتیم.

نیلی گفت: صنعت ما الان ۲ برابر سال ۱۳۸۱ است با اینحال مقدار تقاضا در حد همان سال است. این شکاف بزرگ منجر به کاهش سود واحدهای صنعتی و سخت بخش تولید است.

این مقام مسئول ادامه داد: سخت واحدهای صنعتی جدی‌تر از تامین نقدینگی است. 

وی تاکید کرد: اقتصاد ما چاره ای جز برون گرایی ندارد. کوچک شدن مارکت و کم شدن تقاضای مارکت داخلی بالاخره منجر به کاهش افزایش صنعت کشور خواهد شد.

سازمان گسترش می تواند با تغییر در وظایفی که الان تناسبی با موقعیت حال حاضر اقتصاد ندارد و بازنگری در اهداف، موجبات افزایش اقتصاد و صنعت را فرعام کند و از تله فقری که برای سالهای آتی پیش رو داریم نجات پیدا کنیم.

صمیمانه امیدوار هستیم خبر ما هنوز سند راهبردی برای پیشرفت صنعت نداریم – . | . برای شما مفید بوده باشد. در بیشتر مواقع میتوانید با ابزارهای سایت خراسان گمرک این خبر را برای دوستان ارسال کنید.

منبع خبر

برای شما نیز جالب است؟  نگرانی سرمایه گذاران معادن از جریمه ‌شدن به وسیله بانکهای آمریکا - |

برچسب ها : , , , , ,
دسته بندی : صادرات
ارسال دیدگاه

تبلیغات