خبرهای ویژه

» واردات » بازنگری تعرفه تجارت ترجیحی ایران و ترکیه – |

تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۰۴/۲۶ - ۵:۰۲

 کد خبر: 12731
 14 بازدید

بازنگری تعرفه تجارت ترجیحی ایران و ترکیه – |

در باب واردات خبری در خبرگزاریها پخش شده با عنوان بازنگری تعرفه تجارت ترجیحی ایران و ترکیه – . | .. با همراه باشید تا به این خبر بپردازیم. به نوشته . با استناد به گفته صدا و سیما، مجتبی خسروتاج گفت: در موافقتنامه تعرفه تجارت ترجیحی میان ایران و ترکیه پیش بینی شده است دو […]

در باب واردات خبری در خبرگزاریها پخش شده با عنوان بازنگری تعرفه تجارت ترجیحی ایران و ترکیه – . | .. با همراه باشید تا به این خبر بپردازیم.

به نوشته . با استناد به گفته صدا و سیما، مجتبی خسروتاج گفت: در موافقتنامه تعرفه تجارت ترجیحی میان ایران و ترکیه پیش بینی شده است دو طرف بعد از یک دوره اجرا، حق دارند درمقایسه با اصلاح فهرست ومیزان تعرفه ها، طرف مقابل را مطلع کنند و اگر طرف مقابل به هر دلیلی نپذیرفت در مدت لحظه ۶ ماه طرف اول می تواند یک طرفه این کار را انجام دهد. 

وی اضافه کرد: در سفر اخیری که آقای زیبکچی وزیر اقتصاد ترکیه به ایران آمده بود از مضامین بحث این بود که اقلام تازه ای را به فهرست اول که تنها تولیدات کشاورزی ایرانی بود ، اضافه کنیم. این فهرست تازه مرتبط به تولیدات صنعتی ایرانی است؛ غیر از این سه درخواست ممنوعیت هر نوع سهمیه بندی، ممنوعیت وضع عوارض اضافه بر روی دیگر کالاها با اسم عوارض جبرانی و تغییر در تعرفه ترجیحی عده ای اقلام کالایی از نمونه درخواستهای ایران است از آنجاییکه صادرکنندگان ایرانی گلهمند بودند که ترکیه بر روی عده ای اقلام صادراتی ما عوارض مضاعف وضع کرده است همزمان با اینکه اصل بر رفع این عوارض بود. 

وی اضافه کرد: با استناد به موافقتنامه اول، آنها برای ۱۴۰ قلم کالای کشاورزی ما تخفیف تعرفهای میدهند ما هم برای ۱۲۵ کالا آنها تخفیف تعرفهای قائل می شویم با اینحال در این دور قرار شد هر طرف ۶۰ تعرفه تازه برای ۶۰ قلم کالای تازه تعریف کند که ۶۰ قلم ما این دوره عمدتا کالای صنعتی است. 

برای شما نیز جالب است؟  هر روزه ۱۰۰ تن گوشت قرمز وارد می‌شود/معرفی در فروشگاهها و میادین

مدیرعامل سازمان پیشرفت تجارت با بیان اینکه توافق برای اعمال فهرست تازه تعرفه تجارت ترجیحی میان ایران و ترکیه صورت گرفته است، گفت: توافق نهایی برای رفتار درآمدن این توافق منوط به این است که طرف ترکیهای سه شرط دیگر ما را که حذف سهمیه بندی برای صادرات کالا، اصلاح فهرست اول ۱۴۰ قلم کالای ایرانی از کشاورزی به صنعتی و حذف عوارض مازاد است ، اجرایی کند.

خسروتاج اضافه کرد: طرف ترک وقت خواست تا این را بررسی کند که اگر تایید کنند توافق تازه اجرایی می شود با اینحال اگر تایید نکنند امکان دارد مذاکرات ادامه یابد.

خسروتاج در جواب به سوالی مبنی بر اینکه افتتاح مرکز تجارت پوشاک ترکیه در یکی از خیابان‌های تهران به منزله واردات پوشاک از این کشور است، گفت: بعد از مطلع شدن از افتتاح این مرکز تجاری پوشاک پیگیر مسئله شدیم و نامه‌ای به سفارت ترکیه ارسال و بیان شد که اگر برنامه ریزی شده است چنین مرکز تجاری به وسیله دولت ترکیه در ایران شکل بگیرد این مسئله باید به روش متقابل باشد. ضمن اینکه اگر برنامه ریزی شده است در این مرکز فروش پوشاک انجام شود و ما مقررات ویژه خود را داریم. به علاوه از طرف دیگر تا اینجای کار چنین مجوزی برای کمپانی‌های ترکیه‌ای که قادر باشند واردات رسمی پوشاک داشته باشند صادر نشده است و اگر چنین اتفاقی افتاده باشد خلاف مقرارت است و قانونی نیست.

وی با اشاره به جواب مکتوب سفارت ترکیه نیز به سازمان پیشرفت تجارت اضافه کرد: در این نامه آمده بود که با استناد به قانون های جمهوری اسلامی ایران کمپانی ترکیه‌ای به ثبت رسیده که کار کمپانی ذکر شده جذب بازار برای تولیدات ترکیه است.

برای شما نیز جالب است؟  مرغداران تنها ۱۵ درصد خسارت خود را دریافت کردند/الزامی به واردات تخم‌مرغ نیست

مدیرعامل کل سازمان پیشرفت تجارت با بیان اینکه اساسنامه کمپانی ذکر شده نیز برای ما به وسیله سفارت ترکیه ارسال شد، گفت: امروز در جمهوری اسلامی ایران هر فردی می‌تواند کمپانی به ثبت برساند و قانوناً هم قادر اند بیایند و کار کنند. در این ساختمان عده ای از کمپانی‌های ترکیه‌ای که قبلا در ایران حضور داشته‌اند هم مستقر شده‌اند.

خسروتاج با تاکید بر اینکه جذب بازار به معنای واردات نیست، گفت: واردات، مقررات و استاندارد ویژه خود را دارد. اکنون هم هر کمپانی ایرانی می‌تواند در ترکیه به ثبت برسد و برای تولیدات ایرانی جذب بازار کند از اینرو کمپانی ترکیه‌ای از جهت مقررات جمهوری اسلامی ایران کار خلافی انجام نداده و در چارچوب قانون های رفتار کرده است.

وی با بیان اینکه کمپانی ذکر شده یک کمپانی خصوصی است و هیچ کار خلافی انجام نداده است ، گفت: کار این تولیدکننده ترکیه‌ای در ایران جذب بازار است. هر فردی که با اسم وارد کننده بخواهد کالا ترکیه‌ای وارد ایران کند باید سود و عوارض گمرکی پرداخت کند. با وجود این عده ای ها در محیط مجازی به این مسئله دامن می زنند هیچ خلافی مشاهده نکردیم.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در جواب به این پرسش که گفته می شود عده ای آقازاده ها و منتسبان به مدیران پشت ماجرای مرکز تجارت ترکیه قرار دارند ، گفت: در این باره اطلاعی ندارم.

امیدواریم این مقاله با عنوان بازنگری تعرفه تجارت ترجیحی ایران و ترکیه – . | . برای شما مفید بوده باشد. در صورت علاقه این خبر را برای دوستان خود ارسال نمائید.

منبع

برای شما نیز جالب است؟  تولید پراید متوقف نمی‌شود/خودروسازان درخواست گسترش هزینه داده‌اند - |

برچسب ها : , , , , , ,
دسته بندی : واردات
ارسال دیدگاه

تبلیغات